EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154 , faks. 8 706 64 145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba, pasakyta konferencijoje „Rytų Partnerystė šiandien: politiniai iššūkiai ir pilietinė visuomenė“

   Ponios ir ponai,

 

   nuo pat susikūrimo 1950-aisiais Europos Sąjunga buvo vertybių sąjunga ‒ tuo ji iš esmės skiriasi nuo bet kurio kito ekonominio ar prekybos susitarimo visame pasaulyje. Europiečiai niekuomet neabejoja tokiais dalykais kaip žmogaus teisės, laisvi rinkimai ir laisva žiniasklaida, įstatymų viršenybė ir pliuralistinė visuomenė ‒ tai pagrindas, kuriuo grindžiami žmonių santykiai ir šalių bendradarbiavimas.
   Mano paminėtos vertybės ir principai nebūtų tokie aiškūs ir ryškūs be aktyvios visuomenės. Ne valdžios institucijos, o žmonės yra pagrindinis visuomenės gyvavimo variklis. Valstybė yra niekas be savo piliečių ir jų interesų. Valstybę kuria piliečiai. Dar daugiau - valstybė bus stipri tik esant pilietinei visuomenei. O pilietinė visuomenė turi kalbėti, kai valdžios institucijos dvejoja.
   Aktyvumas ir atsakomybė, tolerancija, bet ne abejingumas - pagrindiniai tokios visuomenės bruožai. Bendravimas, o ne atsitiktiniai kontaktai jungia žmones. ES valstybės ryžtingai skatina šias vertybes.
   Žmonių gerovės siekis ir atsakomybė už kitus peržengia valstybių sienas. Europiečiai jaučia atsakomybę už savo kaimynus.
   Rytų partnerystė suteikia įvairių bendradarbiavimo galimybių. Be prekybos sutarčių, mes stipriname bendradarbiavimą žmonių mobilumo, transporto, sienų valdymo, aplinkosaugos ir kitose srityse. Vis dėlto asmeniniai kontaktai, ypač jaunimo, yra svarbiausi.
   Pavyzdžiui, 2014 metų sausį startuoja programa „Erasmus+", siūlydama naujų galimybių jaunimui iš Rytų partnerystės šalių. ES žengia į naują - konkrečių priemonių įgyvendinimo, o ne derybų tęsimo - etapą.
Tačiau Rytų partnerystės šalys vis dar susiduria su iššūkiais, kurdamos gerai veikiančias pilietines visuomenes. Kelias į gyvybingą visuomenę ilgas, kartais su kliūtimis.
   Mano šaliai prireikė nemažai metų įveikti pasenusiam mentalitetui ir pasikeisti.
   Raginu partneres tęsti reformas siekiant sukurti tvirtas, pilnai veikiančias ir darnias demokratines sistemas. Kviečiu pilietines visuomenes turėti galingą balsą, jeigu valdžios atstovai elgsis neatsakingai.
   Todėl džiaugiuosi matydama čia tiek daug gerbiamų svečių iš ES valstybių, institucijų ir mūsų partnerių šalių, taip pat akademinių sluoksnių, tyrimų centrų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų. Visi susirinkusieji yra pasirengę aptarti pilietinės visuomenės ateities darbotvarkę.

 

   Sveiki atvykę į Vilnių.

   Linkiu produktyvių diskusijų.

2013-11-28, Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė
Informacija atnaujinta: 2013-11-28 13:44

 

  

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje

 
Prezidentė dalyvavo sparčiausiai augančių Lietuvos įmonių apdovanojimų ceremonijoje „Gazelė 2014“
 

Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 79347395

Šiandien apsilankė: 1845

Dabar naršo: 113

© 2011 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154, faks. 8 706 64 145, el. paštas: kanceliarija@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016
Sprendimas: Fresh media
 
 
Prašome pranešti apie netikslumus.