EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154 , faks. 8 706 64 145
 

Paieška

Ieškoti

Kalbos

Prezidentės D. Grybauskaitės kalba Gedulo ir vilties dienos minėjime

Mieli Lietuvos žmonės,


Nemažai kalbėta apie tremtį, parašyta ne viena prisiminimų knyga, visos jos - sukrečiančios. Bet dabartinei jaunajai kartai net sunku įsivaizduoti, kaip tuomet nesiskaityta su žmogaus gyvybe, su pačiu žmogumi. Kai paminami įstatymai ir nepaisoma žmogiškumo - pasmerkiami nekalti žmonės. Nuo šio genocido nukentėjo visi visuomenės sluoksniai, bet labiausiai - šalies šviesuomenė: mokytojai, karininkai, politikai, dvasiškiai, gydytojai, kitas mūsų tautos elitas.


Kviečiu pagerbti visų žuvusiųjų atminimą tylos minute. Ačiū.


1941 m. birželio 14 dieną prasidėjo masiniai trėmimai. Jie parodė visai tautai, kad susidūrėme su neganda, kuriai visiškai nesvarbus žmogiškumas.


Gyvuliniuose vagonuose, be vandens ir maisto, be būtiniausių higienos ir medicininių priemonių, šaltyje į atšiauriausius Sovietų Sąjungos rajonus buvo masiškai vežami ir jauni, ir seni, ir net kūdikiai, kurių kaltės niekas net nebandė įrodyti.


Nuo tremties nukentėjo įvairių tautybių mūsų šalies žmonės. Ir ypač tie, kurie turėjo savo įsitikinimus, mylėjo Tėvynę, buvo darbštūs ir ištikimi savo idealams.


Genocido sukeltus tautos praradimus dar papildė ir didelė tautos dalis, nuo šio teroro pasitraukusi į Vakarus. Tai skaudžiai atsiliepė tautos gyvasčiai.


Tačiau tauta nebuvo nugalėta. Jos laisvės troškimas buvo stipresnis už šiuos nežmoniškus išbandymus. Partizaninis pasipriešinimas ir rezistencinė kova sustiprino viltį ir tikėjimą, palaikė tautos dvasią kovojant už laisvę.


Visos šios netektys - nepamirštant nė vieno žmogaus - turi būti įvardytos, įvertintos ateities labui. Kad tai daugiau niekada nepasikartotų ir mūsų atmintyje šie praradimai išliktų kaip pats skaudžiausias etapas tautos istorijoje.


Reiškiu gilią pagarbą žmonėms, nekaltai nukentėjusiems nuo persekiojimų ir tremties. Jų auka įpareigoja mus saugoti žmogiškąjį orumą ir visuomet siekti teisingumo. Te ši vilties dvasia palaiko mus kasdieniuose darbuose.

 

2010-06-14, Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

 

  

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje

 
Prezidentė dalyvavo sparčiausiai augančių Lietuvos įmonių apdovanojimų ceremonijoje „Gazelė 2014“
 

Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 78186211

Šiandien apsilankė: 4075

Dabar naršo: 202

© 2011 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154, faks. 8 706 64 145, el. paštas: kanceliarija@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016
Sprendimas: Fresh media
 
 
Prašome pranešti apie netikslumus.