EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154 , faks. 8 706 64 145
 

Paieška

Ieškoti

Interviu spaudoje

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės interviu Acheno laikraščiui “Aachener Nachrichten”

Dalia Grybauskaitė: „Europa mūsų rankose"

 

Sąžininga, tiesi ir kartu nepriklausoma: Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei ketvirtadienį bus įteiktas Karolio Didžiojo apdovanojimas.

   

Dalia Grybauskaitė, kuriai bus įteiktas Karolio Didžiojo apdovanojimas, antrąjį 2013 metų pusmetį Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu, visų pirma, ketina kovoti su Europos jaunimo nedarbu. ES pareiga grąžinti jauniems žmonėms tikėjimą Europa. Berndas Mathieu ėmė interviu iš Lietuvos Respublikos Prezidentės.

   

Daugelis europiečių prislėgti, nusiminę, nusivylę esama padėtimi Europoje. Milijonai europiečių bedarbiai, socialinės išlaidos peržengia visas ribas. Kas apskritai dar vienija Europą?

   

-Grybauskaitė: Europos gyvenimas niekada nebuvo paprastas. Mes pergyvenome du pasaulinius karus ir sukūrėme Europos Sąjungą. Pati istorija parodė, kad daug geriau yra būti drauge ir visiems kartu kurti mūsų bendrą ateitį, nei būti atskiriems ir nevieningiems. Europą vienija ir mus sutelkia atsakomybė! Mes, europiečiai, suvokiame, kad turime prisiimti atsakomybę ir veikti nedelsdami. Europa visuomet randa sprendimus ir pakyla iš kiekvienos krizės netgi sustiprėjusi.

   

Tačiau kokios yra politinės krizės pasekmės?

   

-Grybauskaitė: daugelis žmonių prarado pasitikėjimą europiniu projektu. Tarkime, daug jaunų žmonių dabar norėtų aktyviai prisidėti prie Europos gerovės, tačiau neranda darbo. Todėl suprantama, kodėl jie pamažu praranda pasitikėjimą Europa. Mūsų pareiga grąžinti jauniems žmonėms tikėjimą jos ateitimi. Faktiškai mūsų jaunimas ir yra Europos ateitis. Juk nuo jaunų žmonių priklauso, koks bus Europos veidas.

   

Ko krizė nepakeičia?

   

-Grybauskaitė: krizė yra geriausias įrodymas, kad Europoje mums reikia glaudžiau bendradarbiauti, būti solidaresniems ir prisiimti daugiau atsakomybės. Neturime pamiršti, kad išnaudojame savo galimybes ir investuojame į stabilią ateitį šiandien, ne ryt ir ne poryt.

   

Ar Europa tėra tik ekonominis vienetas ir bendros valiutos sąjunga, ar Europa taip pat ir socialinė bei bendrų vertybių sąjunga? Ką Jums asmeniškai reiškia svarbiausios bendrosios vertybės?

   

-Grybauskaitė: Ir tai, ir tai. Pagrindas, kuriuo paremta ES, yra mūsų gyventojų žmogaus teisės, jurisdikcija, taika, saugumas ir gerovė. Visos šios vertybės nepaprastai svarbios ir reikšmingos Europai. Dabar esame kryžkelėje ir mums reikia tikrai tvirtos politinės valios bei didesnio solidarumo - labiau nei kada nors iki šiol! Turime aiškiai suvokti, kad viskas mūsų rankose. Visi galime prisidėti prie mūsų bendros ateities ir kurti ją savo asmeninėmis pastangomis. Visi turime veikti atsakingai ir nesivaikyti vienadienių sprendimų, o iš tiesų susimąstyti apie bendrą mūsų ateitį.

   

Kaip ir kada Europa vėl bus pajėgi suteikti savo žmonėms entuziazmo, kaip tai buvo 50-aisiais 60-aisiais metais? Ar, žvelgdama iš savo mažos ES šalies perspektyvos, turite vilties?

   

-Grybauskaitė: labai svarbu pasiekti socialinį sutarimą ir paaiškinti žmonėms, kad tik mes patys galime išspręsti savo problemas ir niekas kitas už mus to nepadarys. Politiniai lyderiai turi kalbėtis su žmonėmis ir aiškinti jiems, kodėl reikia priimti atitinkamus sprendimus. Lietuvos žmonės supranta, kad kai kurie laikini apribojimai ir taupymo priemonės buvo būtini, kad būtų galima rimtai įveikti krizę ir vėl pasiekti ekonominį augimą. Gyventojai parodė supratingumą ir kantrybę. Ir dar kai kas svarbaus: patys politikai privalo būti pavyzdys. Trejiems metams atsisakiau 50 procentų savo pajamų, grąžindama juos į Lietuvos biudžetą.

   

Pasaulio galingųjų pusiausvyra keičiasi kvapą gniaužiančiu greičiu. Kokios pastangos dedamos siekiant daugiau europinio konkurencingumo? Kokia Europos įtaka pasauliui?

   

-Grybauskaitė: visų pirma, jei norime daryti įtaką pasauliui, privalome būti stiprūs Europos viduje. Pirmiausia privalome išspręsti savo problemas. Ir tarp jų - nedarbo problemą, ypač jaunų žmonių. Norėdami įveikti jaunimo nedarbą, turime siekti ekonominio augimo. Sutarėme dėl įvairių priemonių, siekdami didinti užimtumą, dabar atėjo metas jas iki galo įgyvendinti.

Ekonominio augimo ir konkurencingumo raktas slypi ES vidaus rinkoje ir laisvojoje prekyboje su partneriais. Vidaus rinka yra unikali ir turi didelį potencialą. Tačiau vis pasitaiko kliūčių - paslaugų teikimo sektoriuje, skaitmeninėje ir energetikos rinkose. Didesnis konkurencingumas ES viduje sukeltų didesnį Europos Sąjungos konkurencingumą pasaulyje. O laisvoji prekyba pasitarnautų abiems pusėms.

   

Lietuva antrąjį 2013 metų pusmetį pirmininkaus ES Tarybai. Kaip apibūdintumėte savo planus, tikslus, ketinimus?

   

-Grybauskaitė: pagrindinį dėmesį sutelksime į patikimą, augančią ir atvirą Europą. Pirmiausia reikės užbaigti specialių teisės aktų dėl daugiametės finansinės programos priėmimą ir patvirtinti 2014 metų biudžetą. Turime atgauti pasitikėjimą ekonomine ES galia. Tai pasiekiama tik per finansinį stabilumą. Todėl Lietuva turės užtikrinti vadinamojo „Six-Pack" (šešios europinės teisinės priemonės, įtvirtinsiančios Stabilumo ir augimo pakto reformą) įgyvendinimą ir Fiskalinę sutartį. Ir toliau nuosekliai sieksime ekonominės bendrijos ir bendros valiutos tvirtumo, sukuriant bankų sąjungą. Kursime bendrą Vieningą priežiūros mechanizmą ekonominėms reformoms spręsti ir derinti.

   

-Kaip minėjau, vidaus rinkos stiprumas yra lemiantis veiksnys, siekiant užtikrinti ES ekonomikos agimą. Turime išnaudoti jos potencialą paslaugų teikimo ir skaitmeninės rinkos sektoriuose. Vieningos energijos rinkos kūrimas Lietuvai ir, suprantama, visai Europai, yra labai svarbus. Jis užtikrintų konkurencingą energijos kainą ir energijos tiekimą. Tai būtų postūmis ES augimui. Dar kai kas nepaprastai svarbu: socialinė darbotvarkė. Visas mūsų dėmesys bus sutelktas į jaunimo nedarbą. Čia skatinsime pažangą, siekdami sumažinti jaunų bedarbių skaičių.

   

Kokie esminiai užsienio politikos aspektai?

   

-Grybauskaitė: mūsų užsienio politikos tikslas - priartinti Rytų partnerystės valstybes prie ES. Laisvosios prekybos skatinimas su strateginiais ES partneriais yra taip pat svarbus ir turėtų prisidėti prie Europos ekonominio augimo. Saugumo ir gynybos politikoje sieksime efektyvesnės ES išorinių sienų kontrolės.

Prezidentės spaudos tarnyba
Informacija atnaujinta: 2013-05-08 10:51

 

  

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje

 
Prezidentė dalyvavo sparčiausiai augančių Lietuvos įmonių apdovanojimų ceremonijoje „Gazelė 2014“
 

Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 77284887

Šiandien apsilankė: 4616

Dabar naršo: 233

© 2011 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154, faks. 8 706 64 145, el. paštas: kanceliarija@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016
Sprendimas: Fresh media
 
 
Prašome pranešti apie netikslumus.