EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154 , faks. 8 706 64 145
 

Paieška

Ieškoti

Interviu spaudoje

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės interviu naujienų tinklalapiui "EurActiv"

Grybauskaitė: kvotos moterims turėtų būti paskutinė priemonė

Tradiciniai lyčių stereotipai vis dar gyvi daugelyje šalių, tačiau vadovai turi siekti, kad moterims būtų leidžiama dalyvauti ir prisidėti kuriant tautų gerovę, teigia Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Išskirtiniame interviu „EurActiv" ji sakė, kad kvotos turėtų būti paskutinė priemonė.

Dalia Grybauskaitė yra Lietuvos, kuri pirmininkaus ES nuo liepos 1 iki gruodžio 31 dienos, Prezidentė, buvusi Europos Komisijos narė ir palikusi šias aukštas pareigas 2009 metais, kad taptų Lietuvos valstybės vadove.

Ji kalbėjosi su „EurActiv" vyr. redaktore Daniela Vincenti.

Tarptautinės moters dienos proga galime drąsiai teigti, kad lyčių lygybė yra neišspręstas klausimas. Komisija nori įvesti kvotas, kad pramuštų vadinamąsias stiklo lubas. Europos Vadovų Taryboje tarp 27 ES vadovų yra tik trys moterys. Ką galima būtų padaryti siekiant padidinti moterų vadovių skaičių?

Svarbiausia užtikrinti lygias galimybes. Kvotos aukščiausioms pozicijoms versle ar politikoje yra tik paskutinė priemonė. Žinoma, viskas priklauso nuo konkrečios situacijos kiekvienoje šalyje. Kartais pozityvi diskriminacija yra reikalinga dėl visuomenėje egzistuojančių tradicinių ir kultūrinių aplinkybių.

Lietuvoje jau turime geresnius rezultatus nei ES vidurkis kalbant moterų dalyvavimą biržinių įmonių valdybose - 18 % (ES vidurkis yra 15,8 %); 8 % moterų yra valdybos pirmininkės (ES vidurkis - 3,3 %) ir 4 % eina įmonių vadovių pareigas (ES vidurkis 2,4 %). Be abejo, tai nesiekia ES reikalaujamų 40 %, tačiau matome augančią tendenciją.

Manau, kad išsilavinimas yra raktinis žodis. Geras išsilavinimas suteikia daugiau galimybių profesinei karjerai ir konkurencijai. Kai kuriuose sektoriuose vis dar trūksta moterų. Svarbu skatinti jų dalyvavimą technologijų, gamtos mokslų ir apskritai mokslų srityje.

Lietuva skirs daug dėmesio šiems klausimams pirmininkavimo ES metu antrajame šių metų pusmetyje. Rengiame konferenciją apie moterų integracijos į mokslą priemones, kuri, tikiuosi, pateiks gerą analizę ir rekomendacijas ateičiai.

Milijardierius Warrenas Buffetas neseniai sakė, kad moterys išgelbės JAV ekonomiką, nes jų talentas pagaliau yra panaudojamas. Ar tą patį pasakytumėte apie Europą? Ar gali moterys išgelbėti ES ir išvesti euro zoną iš krizės?

Žinoma! Jos jau naudoja savo talentus čia, Europoje. Moterų lyderystė įrodė esanti labai veiksminga sprendžiant pastarojo meto krizę.

Mes turime pavyzdžių - Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Danijos ministrė pirmininkė Helle Thorning-Schmidt ir kitos, kurios sėkmingai vadovauja savo šalims ir yra atsidavusios Europos projektui.

Lietuva taip pat yra tarp šių pavyzdžių: sunki krizė padarė įtaką mano sprendimui grįžti ir padėti savo šaliai. Ir džiaugiuosi, kad dabar mūsų ekonomika sėkmingai atsigauna ir mes turime stabilų augimą (beveik 6 % praėjusiais).
Deja, moterų diskriminacija dėl darbo užmokesčio vis dar yra problema, kuri daro neigiamą įtaką ekonomikai.

Šiandien moterys yra protingos, išsilavinusios, profesionalios. Jos pasirengusios prisidėti prie savo šalių gerovės kūrimo. Visuomenės tikslas - leisti joms tai daryti.

Ar teigtumėte, jog moterys vis dar turi žaisti pagal vyrų taisykles, kad galėtų lipti karjeros laiptais?

Senieji tradiciniai lyčių stereotipai vis dar gajūs daugelyje šalių. Kartais konkuruodamos moterys turi būti dukart geresnės už vyrus. Tačiau matau teigiamas tendencijas ir viliuosi, kad vis daugiau ir daugiau moterų pasieks aukščiausias pozicijas moksle, versle ir politikoje, žaisdamos pagal taisykles, kurios yra vienodos abiem lytims.

Jeigu turėtumėte dukrą, kuri turėtų ambicijų siekti aukščiausių pozicijų Europos politikoje, ką jai patartumėte?

Turiu vieną paprastą patarimą kiekvienam - vyrui ar moteriai. Būkite sąžiningi ir atsidavę tam, ką darote. Pasitikėkite savimi, mokykitės kiekvieną dieną, siekite maksimalių rezultatų ir pasieksite viską, ko trokštate.

Peršokime laiku į priekį - į Tarptautinę moters dieną 2020 metais. Ar moterims sekasi geriau nei šiandien?

Neabejotinai!

Prezidentės spaudos tarnyba
Informacija atnaujinta: 2013-03-08 14:54

 

  

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje

 
Prezidentė dalyvavo sparčiausiai augančių Lietuvos įmonių apdovanojimų ceremonijoje „Gazelė 2014“
 

Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 77284563

Šiandien apsilankė: 4292

Dabar naršo: 207

© 2011 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154, faks. 8 706 64 145, el. paštas: kanceliarija@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016
Sprendimas: Fresh media
 
 
Prašome pranešti apie netikslumus.