EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154 , faks. 8 706 64 145
 

Paieška

Ieškoti

Interviu spaudoje

Lietuvos Respublikos Prezidentė: „Rusija terorizuoja kaimynes ir taiko teroristų metodus“

Lally Weymouth

 

Rusijos Prezidento Vladimiro Putino agresija Ukrainoje kursto baimę, kad po jos eilė ateis trims Baltijos valstybėms, kurios yra NATO narės. Apie tokią grėsmę pokalbyje su „The Washington Post" žurnaliste Lally Weymouth šią savaitę prasitarė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Interviu ištraukos:

 

K. Ar pritariate Prezidento B. Obamos sprendimui bombarduoti Siriją?

 

A. Taip, jis [pasielgė kaip] lyderis. Būtent dėl lyderystės stokos šiandieniniame pasaulyje - tiek Europoje, tiek Jungtinėse Valstijose - taip sparčiai stiprėja teroristai.

 

Ar manote, kad jūsų regione trūksta lyderystės?

 

Taip. Dėl lyderystės stokos galėjo susiformuoti teroristų grupuotės, kaip antai „Islamo valstybė", o Ukrainos atveju tai leido Rusijai tapti valstybe su terorizmo elementais.

 

Kaip vertinate situaciją Ukrainoje?

 

Situacija vis blogėja. Rusijos pajėgos vis dar yra Ukrainos teritorijoje. Tai reiškia, kad Europa ir pasaulis Rusijai leidžia elgtis kaip valstybei, kuri savo kaimynėms ne tik grasina, bet ir prieš jas organizuoja karą. Tai toks pats tarptautinis terorizmas kaip Irake ir Sirijoje.

 

Ukrainoje vyksta tikras karas. Europos Sąjunga ir dauguma pasaulio lyderių apie jį bando kalbėti taip, lyg tai būtų visai ne karas, o tam tikra parama vietos teroristams. Juk matėme Krymą. Iš pradžių ten buvo žali žmogeliukai, vėliau tapę Rusijos kariškiais. Tas pats dabar vyksta Rytų Ukrainoje. Ir esu tikra, kad tai ne paskutinė teritorija, kurioje V. Putinas pademonstruos savo galybę.

 

Kaip manote, į ką jis yra nusitaikęs?

 

Jeigu mums pritrūks ryžto taikyti griežtas sankcijas arba sankcijas patvirtinsime, bet jų netaikysime, jis, manau, eis toliau ir bandys Rytų Ukrainą sujungti su Pietų Ukraina ir Krymu. Neseniai jis yra pasakęs, kad per dvi dienas gali pasiekti Varšuvą, Baltijos valstybes ir Bukareštą. O tai yra atviras grasinimas kaimynėms.

 

Ar jis galėtų įžengti į Padnestrę?

 

Jeigu tik leisime, jis eis bet kur. Bėda ta, kad šiandieninė V. Putino Rusija yra pasirengusi ir turi noro kariauti. Europa ir Vakarai yra nepasirengę ir neturi noro kariauti. Nei Europoje, nei pasaulyje nėra lyderių, kurie V. Putiną galėtų sustabdyti. Vėliau stebėsimės, kad užimamos vis naujos teritorijos, padalijamos naujos šalys, o pasekmės bus daug skaudesnės ir ką nors pakeisti galbūt bus per vėlu.

 

Ar nebijote, kad kitas jo taikinys bus Baltijos valstybės?

 

Jeigu V. Putino nesustabdys Ukrainoje, jis eis toliau.

 

Tai 5 sutarties straipsnio ir NATO nepakanka?

 

Ne. Visi deklaruoja, kad suveiks NATO sutarties 5 straipsnis. Tačiau V. Putinas savo planų neatsisakys, jei Europos ir pasaulio lyderiai nesiims realių veiksmų. Kol kas jie tik šneka. Turime jį sustabdyti Ukrainoje. Tačiau kol kas kiti to nesupranta. Todėl ir sakau, kad šiandien Europoje lyderystę demonstruoja ne Vakarai, o V. Putinas.

 

Ar V. Putinas siekia suskaldyti Europą?

 

Šiandien Rusijos elgesio keliamas pavojus prilygsta „Islamo valstybės" keliamai grėsmei Irake ir Sirijoje.

 

Jūs manote, kad ir „Islamo valstybė", ir Rusija yra teroristės?

 

Taip. Manau, kad Rusija terorizuoja kaimynes ir taiko teroristų metodus.

 

Tačiau pasauliui labiau rūpi „Islamo valstybė".

 

Žinoma. Tai pagrindinis tikslas. Deja, bet taip sudaromos idealios sąlygos V. Putinui elgtis taip, kaip jis nori. Realybėje vadinamosios taikos derybos Minske vyko V. Putinui pateikus ultimatumą. Vakarų valstybės ir Europos Sąjunga nusileido jo reikalavimams, o tai praktiškai reiškia Ukrainos padalijimą.

 

JAV į Ukrainą išsiuntė sauso davinio siuntą, kurią atgabeno Vokietijos sunkvežimiai, kad nebūtų įžeistas V. Putinas.

 

Kodėl taip stengiamės neįžeisti V. Putino, kuris šiandien savo karius siunčia žudyti ir okupuoti Ukrainos teritoriją? Kodėl mums nerūpi, kaip jaučiasi ukrainiečiai? Anksčiau ar vėliau jį vadinsime teroristu ir nusikaltėliu...

 

Ar ši situacija jums neprimena Sudetų krašto?

 

To, kas vyko prieš Antrąjį pasaulinį karą? Žinoma, kad primena. Išplėstomis akimis stebime, kaip yra dalijama Ukraina.

 

Kaip manote, ar po viršūnių susitikimo Velse turite pakankamą apsaugą?

 

Velso susitikimas atgaivino NATO, kuri iki jo snūduriavo. Žinome, kaip padidinti mūsų saugumą. Reikia daugiau investuoti, bet klausimas, ar tam turime pakankamai laiko?

 

Tai sankcijos V. Putinui - neveiksmingos?

 

Jos yra nepakankamos. Galbūt, jeigu jis žengs toliau, valstybės pradės taikyti griežtesnes sankcijas.

 

Ukrainos žvalgybos vadovas pripažino JAV pareigūnui, kad šalis buvo priversta sutikti su paliaubomis.

 

Taip. Europos ir kitų valstybių vadovai paprašė, kad [Ukrainos Prezidentas Petro] Porošenka sutiktų su iškeltomis sąlygomis, kurios buvo nepriimtinos dėl Ukrainos teritorijos [faktinio padalijimo].

 

Tad Rusijai atiteko Krymas, o dabar ir Rytų Ukraina?

 

Aidint Europos ir kitų pasaulio valstybių vadovų ovacijoms, nes jie visiškai nepadėjo Ukrainai.

 

Nerimaujate dėl savo šalies.

 

Grėsmė yra iškilusi visoms valstybėms, kurios yra Rusijos kaimynystėje. Jis svaidosi grasinimais ir juokauja, kad šios šalys nėra tikros valstybės.

 

Tai prives prie karo?

 

Karo galime išvengti. Jeigu abi pusės bus pasirengusios kariauti, karo niekada nebus. Jeigu Rusija norės kariauti, o Vakarai karo vengs, Rusija veršis visur, kur tik galės...

 

Panašu, kad JAV labiau suinteresuota susitarti su Iranu dėl branduolinės programos.

 

Tai yra problema. Jeigu matome, kad kažkodėl išduodame nepriklausomas valstybes, kokias moralines vertybes giname.

 

Tikrai taip manote?

 

Kai matau, kaip viskas vyksta, manau, kad tai visai tikėtina. Paliaubų sąlygas diktavo Rusija. Ukraina iš Vakarų negauna jokios karinės paramos. Rusijai leidžiama savivaliauti Ukrainos teritorijoje. Visiems Vakarų vadovams turėtų būti gėda, kad XXI amžiuje agresorei leidžiama savivaliauti suverenioje valstybėje.

 

Džiaugiuosi, kad B. Obama pagaliau elgiasi kaip lyderis sprendžiant Irako ir Sirijos problemą. Viliuosi, kad tai jį paskatins užimti lyderio poziciją ir Ukrainos klausimu. Lyderiais tampama mokantis. Lyderiu nėra gimstama, tačiau juo galima tapti.

 

Lietuva yra atsidūrusi sunkioje padėtyje.

 

Mūsų šalies okupacija tęsėsi 50 metų ir mes žinome, kaip elgtis su šia kaimyne. Stebina tai, kad valstybės, kurios yra toli ir kurios nėra nė karto nukentėjusios nuo agresyvios Rusijos politikos, bijo pasipriešinti Rusijai. Girdimas tik sieną su Rusija turinčių valstybių - Baltijos šalių ir Lenkijos - balsas. Tai mūsų vienintelis ginklas prieš Rusiją: netylėti ir nebijoti bei sugėdinti Vakarų valstybių vadovus, vengiančius prisiimti atsakomybę ginti laisvę, suverenumą ir demokratiją Europoje.

 

Prezidentės spaudos tarnyba
Informacija atnaujinta: 2014-09-26 10:42

 

  

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje

 
Prezidentė dalyvavo sparčiausiai augančių Lietuvos įmonių apdovanojimų ceremonijoje „Gazelė 2014“
 

Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 79374364

Šiandien apsilankė: 6103

Dabar naršo: 159

© 2011 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154, faks. 8 706 64 145, el. paštas: kanceliarija@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016
Sprendimas: Fresh media
 
 
Prašome pranešti apie netikslumus.