Paieška |
Interviu spaudojePrezidentės D. Grybauskaitės interviu LRT radijui dėl Rusijos sankcijųPrezidente, kaip vertinate Rusijos vakar paskelbtas sankcijas?
Mums į tai reaguoti reikėtų labai ramiai. Vienokia ar kitokia reakcija buvo tikėtina. Mes iki galo dar nežinome, kokia bus blokada, - visuotinė ar dalinė, kokioms šalims ir kaip ji bus taikoma. Bet tokia reakcija buvo tikėtina.
Ši reakcija pažeidžia visus tarptautinius, taip pat ir Rusijos prisiimtus, įsipareigojimus, Pasaulio prekybos organizacijos taisykles. Bet svarbiausia, kad ši reakcija labiausiai yra nukreipta į pačios Rusijos žmones. Lietuvoje kai kurie verslai gal ir praras dalį pelno, bet jie nebankrutuos, o Rusijoje maisto produktų importo iš išorės, ypač iš Europos Sąjungos, draudimas, tiesiogiai paveiks Rusijos vartotoją. Tai reiškia, kad Rusijos žmonėms sumažės didesnio pasirinkimo galimybė, kad siaurės konkurencija, kad maisto prekių kainos kils. Taigi dar kartą, norėdamas pasmerkti arba atkeršyti Vakarams, Kremlius savo sprendimus nukreips į pačios Rusijos gyventojus.
Kita vertus, mūsų premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad tai paskatins mūsų eksportuotojus ieškotis kitų rinkų ne Rytuose, ne Rusijoje. Ką manytumėte?
Iš tiesų mes patirties jau turime. Išgyvenome krizės laikotarpį, išmokome pieno blokados pamokas, su kuriomis buvome susidūrę pernai ištisą pusę metų. Mūsų pienininkai sugeba atrasti ir atlaikyti tokius priešiškus ir nedraugiškus mūsų kaimynų žingsnius, ir žinau, kad sugeba ir apsidrausti, ir rasti rinkų. Be to, mes tikrai ne pėsti, - turime ir fondų, t.y. apie 200 mln. litų eksportui skatinti skirtų europinių lėšų.
Rusijos priemonės bus taikomos visai Europos Sąjungai, todėl ir atsakas bus aptariamas kartu. Tikėtina, kad ES biudžetas iš dalies galės padėti kompensuoti praradimus. Tačiau turime žinoti, kad ši rinka bent metus, o gal ir daugiau tampa visiškai nesaugi ir politizuota - tai aišku iš vakarykščio Rusijos prezidento sprendimo. Mūsų verslui tai labai aiškus ženklas ieškoti naujų rinkų ir apsidrausti. Kuo rizikingesnėse rinkose dirbama, tuo labiau turime draustis.
Tačiau noriu pasakyti, kad įtaka mūsų ekonomikai nebus didelė. Beveik nematau jokių bankroto galimybių, tai bus daliniai vieno ar kito verslo pelno praradimai, galbūt labiausiai nukentės vežėjai. Visi kiti tikrai susitvarkys. Be to, esame pasirengę padėti tam verslui, kuris ieškos kitų galimybių ir kitų rinkų. Dėl to reikia reaguoti labai ramiai ir žinoti, kad artimiausiais metais, nėra ko tikėtis, kad mūsų kaimynas labiau laikysis tarptautinių taisyklių. Su tokia žinia reikia išmokti dirbti ir gyventi. Žinau, kad mūsų verslas yra lankstus, efektyvus ir jau žino, kaip tą daryti.
Prezidente, kokia galėtų būti JAV ir Europos Sąjungos reakcija? Ar gali būti, kad ES švelnins savo sankcijas, kurias paskelbė anksčiau?
Tikrai nemanau, kad sankcijos bus švelninamos, tuo labiau, kad iš ES ir JAV sankcijos buvo nukreiptos į labai konkrečius asmenis ir Kremliaus aplinkos žmones. Tai nebuvo sektorinės, horizontalios sankcijos, jos nebuvo taikomos visiems Rusijos žmonėms, o tiktai tiems, kurie tiesiogiai dalyvauja agresyvioje Rusijos veikloje Ukrainoje.
Taigi tos sankcijos visiškai kito lygio, net lyginti negalima. Neturime daryti nuolaidų agresoriui, kuris ir toliau vykdo atvirą karą ir ginkluoja teroristus - tai reiškia grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir visai Europai, taip pat ir Baltijos regionui. Nuolaidžiauti agresoriui ir jo bijoti negalime, nes tada agresorius niekada nesustos. Prezidentės spaudos tarnyba Informacija atnaujinta: 2014-08-07 12:22 |
Darbotvarkė
|
||
Lankytojų statistika
Iš viso apsilankė: 78901929 Šiandien apsilankė: 3030 Dabar naršo: 235 |