EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154 , faks. 8 706 64 145
 

Paieška

Ieškoti

Interviu spaudoje

Lietuvos Prezidentė: „Dabar mes galime išgyventi be Rusijos dujų“

Nerijus Adomaitis

 

Oslas, spalio 21 d. (Reuters). „Lietuva galės išgyventi be Rusijos dujų, kai netrukus pradės veikti suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas, taip ji perbraižys Baltijos valstybių energetikos žemėlapį", - antradienį teigė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

 

Planuojama, kad plaukiojantis SGD importo terminalas Klaipėdos uoste pradės veikti spalio 27 d., panaikindamas Rusijos „Gazprom" monopoliją tiekti dujas ir izoliaciją nuo pasaulinių dujų rinkų. 2015 m. pradžioje bus atlikti terminalo testavimo darbai ir po jų turėtų prasidėti komercinis dujų tiekimas.

 

Interviu „Reuters" Dalia Grybauskaitė sakė, kad ypač atšaldytų dujų importas tanklaiviais ne tik užtikrins Lietuvos energetinį saugumą, bet ir pakeis santykius su jos buvusiu sovietiniu šeimininku - Rusija.

 

„Tai mums suteiktų daug svertų ir laisvės priimant sprendimus... Niekas negalės mūsų šantažuoti ar versti mokėti politinę kainą, - sakė Prezidentė, kalbėdama savo darbo kabinete Vilniuje. - Ir tai yra geriausias rezultatas."

Lietuva galės patenkinti savo trijų milijonų piliečių dujų poreikius ir tiekti suskystintąsias gamtines dujas Baltijos kaimynėms - Latvijai ir Estijai.

 

„Nepriklausysime nuo „Gazprom" tiekimo. Jei sutriktų dujų tiekimas, mūsų terminalas galės patenkinti iki 90 proc. trijų Baltijos šalių dujų poreikio", - teigė Dalia Grybauskaitė.

 

Terminalo pajėgumas bus 4 mlrd. kubinių metrų per metus, o visos trys Baltijos valstybės per metus suvartoja mažiau kaip 5 mlrd. kubų. Kad galėtų tiekti dujas, Lietuvai reikia modernizuoti vamzdyną į Latviją. Tikimasi šiuos darbus atlikti iki 2015 m. pabaigos.

 

Iš pradžių Lietuva planuoja pirkti iš Norvegijos įmonės „Statoil" 0,54 mlrd. kubinių metrų dujų per metus. Tai patenkintų ketvirtį jos dujų poreikio.

 

Lietuvos ilgalaikė dujų tiekimo sutartis su „Gazprom" baigiasi 2015 m. pabaigoje.

 

„Su „Gazprom" sudarysime sutartį tik tuo atveju, jeigu jie pakeis kainos formulę, jeigu dujų kaina bus momentinė ir jeigu jie kartu su kitais vienodomis teisėmis dalyvaus dujų rinkoje", - sakė Dalia Grybauskaitė.

 

Pasak Dalios Grybauskaitės, jeigu „Gazprom" nutrauktų dujų tiekimą, Lietuva galės pirkti daugiau suskystintųjų gamtinių dujų momentinėje rinkoje, be to, ji turi dujų atsargų mėnesiui Inčukalno požeminėje dujų saugykloje Latvijoje.

 

„Tikrai nebesijaudiname (dėl to, kad Rusija nutrauks dujų tiekimą)... Nesirūpinu dėl dujų tiekimo ateinančią žiemą, bent jau Lietuvai".

 

SAUGUMO KLAUSIMAI

 

Prezidentė taip pat teigė, kad nesirūpina dėl terminalo saugumo. Šalia esanti Švedija šį savaitgalį sutelkė laivus, kariuomenę ir sraigtasparnius, ieškodama „svetimos valstybės povandeninio objekto".

 

„Mūsų žmonės dalyvauja mokymuose kartu su Norvegijos ir NATO pajėgomis. Į tai žiūrime labai rimtai ir būsime pasirengę", - sakė ji. Jau visus metus Lietuva moko savo specialiąsias pajėgas saugoti terminalą.

 

Lietuva tenkina apie 60 proc. savo elektros poreikių, ją importuodama. Šiuo požiūriu jos priklausomybės lygis nuo importo - didžiausias Europos Sąjungoje, ir ji priklauso nuo Rusijos.

 

Dalios Grybauskaitės teigimu, ši priklausomybė sumažės, kai 2015 m. pabaigoje bus pradėta eksploatuoti 650 MW povandeninė perdavimo jungtis su Švedija.

 

Buvusi Europos Sąjungos komisarė sako tikėjusi, kad Europos Sąjunga po krizės Ukrainoje dės daugiau pastangų, mažindama energetinę priklausomybę nuo Rusijos.

 

„Priklausyti nuo tokio nenuspėjamo ir nepatikimo partnerio energetikos srityje reiškia, kad... Europa pernelyg rizikuoja, ji pernelyg daug moka ir todėl yra nekonkurencinga, - sakė Dalia Grybauskaitė. - Radome sprendimą Lietuvoje. Po trejų su puse metų sėkmingo darbo turime terminalą, kuris leidžia mums būti visiškai nepriklausomiems nuo „Gazprom".

Prezidentės spaudos tarnyba
Informacija atnaujinta: 2014-10-22 09:44

 

  

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje

 
Prezidentė dalyvavo sparčiausiai augančių Lietuvos įmonių apdovanojimų ceremonijoje „Gazelė 2014“
 

Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 79374786

Šiandien apsilankė: 149

Dabar naršo: 629

© 2011 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154, faks. 8 706 64 145, el. paštas: kanceliarija@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016
Sprendimas: Fresh media
 
 
Prašome pranešti apie netikslumus.